strona główna

INFORMACJE O KŁ "ŻUBR" W SZCZECINIE

 
Koło Łowieckie "Żubr" 
w Szczecinie
Łabuń Wielki 51
72-315 Resko

konto: PKO BP S.A.  O/Gryfice 50 1020 2821 0000 1802 0001 9299


adres e-mail: sekretarz.zubr@wp.pl


Zarząd Koła Łowieckiego "ŻUBR" w Szczecinie

prezes   Krzysztof Gładki
łowczy   Stanisław Daśko
podłowczy   Andrzej Ornowski
skarbnik   Waldemar Dziaczek
sekretarz   Wojciech Olszewski
prezes łowczy podłowczy skarbnik sekretarz

Komisja rewizyjna

H. Hagno D. Rachubiński P.Dziadowiec


     Koło założone zostało w 1953 r. Pierwszym prezesem został Jan Kowalewski. W momencie założenia liczyło 12 członków i dzierżawiło dwa sąsiednie obwody nr 28 i 29, położone na terenie ówczesnych powiatów Gryfice i Łobez w woj. szczecińskim, Nadleśnictwo Resko. W późniejszym okresie, po zmianie granic zmieniono numerację na obwód nr 24 i 25, które w roku 1999 połączono i utworzono jeden obwód nr 80 o powierzchni ok. 16 tyś. hektarów z czego 8 tysięcy stanowią lasy. Występuje tu jeleń, sarna, dzik. Dzięki właściwemu zagospodarowani lasu pod względem łowieckim (siedliska borowe – 60%,  siedliska leśne - 20%,  olesy - 20%) w środowisku borowym utrzymuje się populacja jelenia. Z upływem czasu wzrosła ilość członków i obecnie koło liczy 75 myśliwych  z czego 60 z nich posiada uprawnienia selekcjonerskie. Członkowie Koła są właścicielami 20 psów myśliwskich. 

    Opracowano w latach 70-tych plan kompleksowego zagospodarowania łowieckiego w porozumieniu z Administracją Lasów Państwowych. W wyniku realizacji tego programu wybudowano w lesie 12 magazynów paśników i 30 paśników dla sarny, założono 15 buchtowisk dla dzików o powierzchni 6 ha, które systematycznie przez cały rok były zasilane ziemniakami, burakami i zbożem. W ramach ochrony pól założono 10 pasów zaporowych o łącznej powierzchni 3 ha. W uzgodnieniu z ALP pozostawiono w młodnikach fragmenty drzewostanów w których nie wykonano zabiegów pielęgnacyjnych w celu stworzenia dobrych warunków bytowania zwierzyny. Wykonano i rozmieszczono w całym łowisku 360 sztuk lizawek, lokalizując je w miejscach bytowania zwierzyny. W ramach powyższego planu w uzgodnieniu z nadleśnictwem w Resku wykonano 3 remizy leśne sadząc gatunki drzew i krzewów wzbogacających biocenozę leśną. W latach 70-tych i 80-tych, koło utrzymywało ścisłą współpracę z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi co skutkowało uzyskaniem dużej ilości karmy do zasilania paśników i pasów zaporowych. W zamian koledzy myśliwi pomagali PGR w grodzeniu pól, na których występowały największe szkody wyrządzane przez zwierzynę w uprawach rolnych. 
W latach 1960-1991, prawie każdego roku myśliwi Koła "Żubr" w Szczecinie wraz z rodzinami brali udział w akcji "sadzenia lasu" na terenie dzierżawionego obwodu.

    Obecnie koło łowieckie posiada własny ciągnik wraz z najpotrzebniejszym sprzętem do uprawy poletek łowieckich, zakładania pasów zaporowych, wywozu karmy itp. Do obsługi ciągnika i prac zatrudniony jest pracownik na pełnym etacie. W celu zmniejszenia odszkodowań w uprawach rolnych zakupiono 15 km siatki, którą w porozumieniu z rolnikami grodzi się najbardziej narażone na zniszczenie przez zwierzynę uprawy rolne. Ponadto każdy członek koła, zobowiązany jest wypracować w sezonie gospodarczym 40 godzin przy budowie urządzeń łowieckich i zagospodarowaniu łowiska. Każdego roku na terenie obwodu uprawia się 15-20 ha poletek z przeznaczeniem na karmę dla zwierzyny. Na gospodarkę łowiecką przeznacza się w każdym sezonie ok. 20 tyś. zł, jest to ok. 40-50% wpływów w danym sezonie. 
Koło posiada własną działkę rekreacyjną, na której znajduje się baza noclegowa przeznaczona dla myśliwych spoza terenu obwodu.
Kompleksowy program zagospodarowania łowieckiego owocuje bardzo dobrymi wynikami w postaci medalowych trofeów łowieckich. W dorobku swoim koło może poszczycić się następującymi trofeami: wieńce jeleni byków medal złoty - 3 sztuk, medal srebrny - sztuk 21, medal brązowy - sztuk 15. Dwa wieńce na Międzynarodowej Wystawie Expo 81 w Bułgarii zdobyły srebrny i złoty medal. 
W rankingu trofeów medalowych Koło Łowieckie "Żubr" w Szczecinie zajmuje pierwsze miejsce w okręgu szczecińskim.

    Od ponad 30 lat organizowane są polowania dla myśliwych dewizowych. Do odstrzału przeznacza się od 15 do 20 procent z ogólnego planu pozyskania zwierzyny. Dotychczas polowali w naszym kole: Niemcy, Belgowie, Francuzi, Szwedzi, Duńczycy i Austriacy.
W dzierżawionym obwodzie łowieckim stan zwierząt łownych utrzymywany jest na stałym poziomie i wynosi: jelenie 190 sztuk, sarny 400 sztuk, dzika 170 sztuk. Plan pozyskania zwierząt średnio w sezonie wynosi:
- jelenie - 60 sztuk,
- sarny -110 sztuk, 
- dziki - 120 sztuk.

    Od początku swojego istnienia koło przywiązuje dużą wagę do współpracy z Administracją Lasów Państwowych, organami administracji samorządowej, miejscowymi szkołami, Policją, stowarzyszeniami lokalnymi oraz miejscową ludnością. 

    W latach 60-tych koło wspomagało rodziny dotknięte tragediami życiowymi. Pomoc polegała na remoncie budynków mieszkalnych po pożarze, zakupie odzieży dla dzieci, podręczników szkolnych i zabawek. Koło ufundowało również książeczkę mieszkaniową dla osieroconego dziecka.
    W tym okresie podjęto również akcję ratowania kościoła w Iglicach, będącego zabytkiem klasy zero z XVI wieku, polegającą na poważnym wsparciu finansowym oraz przygotowaniu elementów drewnianych do remontu dachu. Powyższa inicjatywa wywarła pozytywny oddźwięk wśród miejscowej ludności i przyczyniła się do pogłębienia więzi ze społeczeństwem.
    Koło współpracuje z okolicznymi szkołami tj. SP w Łabuniu Wielkim, SP Wicimice, SP Wyszobór, Liceum w Resku. W ramach organizowanych spotkań prezentujemy młodzieży cele naszej działalności oraz idee ochrony środowiska. W 1969 roku w konkursie "Każde dziecko przyjacielem zwierząt" zorganizowanym przez ZW LOP, pierwsze miejsce zdobyła SP w Łabuniu Wielkim, której opiekunem i sponsorem jest nasze koło. 
     Corocznie z okazji Dnia Dziecka organizowany jest festyn, podczas którego dzieci i młodzież wraz z rodzicami biorą udział w zabawach i konkursach z dziedziny przyrody i łowiectwa. Na spotkaniach prezentowane są psy ras myśliwskich członków naszego koła. W ramach współpracy z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego w Resku, w klasie o profilu leśnym, organizujemy zbiorowe polowania szkoleniowe. Również co roku w ramach współpracy z młodzieżą szkolną skupujemy od 6 do 12 ton żołędzi i kasztanów przeznaczonych na karmę dla zwierzyny żyjącej dziko. Dla wszystkich szkół na terenie obwodu prenumerujemy "Łowca Polskiego".

    Koło Łowieckie "Żubr" w Szczecinie od wielu lat z pozytywnym skutkiem zachęca do współpracy okoliczne koła łowieckie do wspólnych inicjatyw mających na celu propagowanie kultury łowieckiej wśród społeczeństwa i integrowania środowiska myśliwych we wspólnym działaniu. Corocznie organizowane są wystawy łowieckie w Resku. W 2004 roku na Dożynkach w Resku na specjalnie przygotowanym stoisku zgromadzono i zaprezentowano ponad 600 trofeów łowieckich, galerię fotografii przyrodniczej. Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wystawę odwiedziło ponad 2,5 tysiąca osób. 
Od wielu lat organizowane są w Płotach Msze Hubertowskie. W 2004 roku zorganizowana w Płotach wspólnie z ościennymi kołami Msza Hubertowska z udziałem arcybiskupa Kamińskiego, została zarejestrowana przez telewizję, a program emitowany był w całym kraju przez telewizje regionalne.

    W ramach współpracy z Policją oraz Strażą Leśną przeprowadzane są liczne akcje, mające na celu likwidację kłusownictwa. Podczas powyższych działań zlikwidowano nielegalnie posiadaną broń palną oraz zakładane duże ilości wnyków. Powyższe działania przyczyniły się do ograniczenia kłusownictwa. 
W zakresie współpracy z innymi podmiotami, Koło Łowieckie "Żubr" w Szczecinie sponsoruje realizację programu profilaktycznego "Bezpieczny Powiat Łobeski" pilotowany przez Komendę Powiatową Policji w Łobzie. 

W celu godnego reprezentowania Polskiego Związku Łowieckiego, koło dokonało zakupu sztandaru i wszyscy członkowie koła posiadają mundury galowe. Poczet sztandarowy naszego koła bierze udział w wielu uroczystościach na terenie okręgu szczecińskiego.

Od wielu lat członkowie koła brali aktywny udział w pracach Wojewódzkiej Rady Łowieckiej, a obecnie Okręgowej Rady Łowieckiej w Szczecinie. Aktualnie, jeden z członków przewodniczy Okręgowej Komisji Rewizyjnej, drugi jest przewodniczącym Komisji Wyceny Trofeów Łowieckich, trzeci natomiast członkiem Komisji Etyki i Zwyczajów Łowieckich. Członkowie koła Żubr aktywnie uczestniczą w działalności popularyzatorskiej zrzeszenia. W 2005 roku dwóch członków koła zajęło dwa pierwsze miejsca w konkursie fotograficznym organizowanym corocznie przez Komisję Etyki i Zwyczajów Łowieckich ORŁ w Szczecinie. 

     Od 2001 roku Koło Łowieckie "Żubr" w Szczecinie, posiada profesjonalną stronę internetową popularyzującą łowiectwo oraz działalność naszego koła w światowym internecie. Opisy psów myśliwskich oraz zwierząt łownych są jedynymi stronami w polskim internecie o tej tematyce. Strony te cieszą się dużą oglądalnością - łacznie - 800 tys. odwiedzin. Strony te w znacznym stopniu oddziałują na poprawę wizerunku myśliwych i łowiectwa w Polsce.

   W 2009  roku KŁ Żubr rozpoczęło budowę hubertówki w Łabuniu Wielkim.

Za szczególne zasługi w działalności łowieckiej nasi członkowie zostali odznaczeni następującymi odznaczeniami zrzeszenia:
- 1 Złom,
- 1 złoty Medal Zasługi Łowieckiej,
- 3 srebrne Medale Zasługi Łowieckiej,
- 10 brązowych Medali Zasługi Łowieckiej.
- 2 Medale św. Huberta

     Zasłużonym dla koła jest Kol. Eugeniusz Pawęzka członek od 1961 r. do 1971 roku skarbnik, a do 2000 roku prezes koła  - aktualnie Honorowy Preses Koła - odznaczony "Złomem", srebrnym i brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Kol. Władysław Łobaszewski były prezes KŁ”Żubr”, który jako ówczesny  zastępca dyr. PGR w Wyszoborze  wniósł  duży wkład w dożywianie zwierzyny na naszych łowiskach w okresach zimowych. Kol. Stanisław Dziubek, który wniósł szczególny wkład przy dokarmianiu, budowie urządzeń dokarmiających, uprawie poletek łowieckich. Inni zasłużeni dla koła to: Ireneusz Kiryk, który pełnił funkcję skarbnika, łowczego,  przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w kole. Bolesław Och – długoletni łowczy i sekretarz koła. Józef Ziemiański, jako strażnik łowiecki – ograniczył znacznie wnykarstwo i dużo czasu poświęcił szacowaniu szkód łowieckich. Inni zasłużeni Koledzy to - Barbara Wojnicz, Andrzej Wais, Jan Wójcik, Hieronim Sieciński, Stanisław Hagno, Jerzy Prażucha. 

     Członkowie KŁ ŻUBR w Szczecinie, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów: Ludwik Kokoszyński, Zygmunt Szperkowski, Aleksander Chojnacki, Józef Pietrzak, Kazimierz Maślij, Edmund Toczkowski, Emil Cholewa, Piotr Makarewicz, Józef Droń, Edward Chewak, Mikołaj Waryński, Józef Węgrzynowicz, Henryk Zieliński, Wiktor Wójtowicz, Aleksander Lewicki, Bernard Gehrtz, Stanisław Poleszuk, Dariusz Mazur, Wiesław Pawłowicz. Janusz Osiak, Stanisław Dziubek,,Wacław Borowiak, Zbigniew Sędlak, Mariusz Pawęzka


W 2005 roku Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej a w 2018 roku Złomem

 

 zobacz fototografie  członków koła

 

znaczek z okazji 40-lecia znaczek z okazji 50-lecia znaczek z okazji 60-lecia znaczek z okazji 65-lecia 

 

       
     
 

Informacje tylko dla członków koła

 

 

 Wszystkie materiały zawarte w tym serwisie, są moją własnością lub osób, które wyraziły zgodę na ich zamieszczenie. Zabrania się zapożyczania, kopiowania części lub całości bez uprzedniego kontaktu.

 

 

 

 

 


| Akty prawne | Terminarz strzelecki | Zarządy Okręgowe PZŁ | Imprezy Kynologiczne | Związek kynologiczny | Odznaczenia łowieckie |  Krzyżówki o tematyce łowieckiej | Łowiectwo w malarstwie | Muzyka myśliwska online| Sygnały myśliwskie | Test IQ dla myśliwych | Gry online | Psy myśliwskie  | Zwierzęta łowne | Słownik gwary łowieckiej | Testy łowieckie  | Testomania | Zabawy z cieniem | Filmy przyrodnicze i łowieckie | Zwierzęta łowne na znaczkach | Odgłosy zwierząt | Systematyka zwierząt |  Galeria fotografii przyrodniczo-łowieckiej  | Zwyczaje i ceremoniał łowiecki | Pozyskanie zwierząt łownych w Polsce | Łowiecka strona dla dzieci | 

 

       Strona głowna   © Ryszard Łosiniecki